İZÜ İyi Bir Eğitim Sözü

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), akademi ve iş hayatında başarılı bir kariyer için deneyimli akademik kadrosu, teknolojik araştırma altyapısı, tam donanımlı derslikleri, uluslararası işbirlikleri ve yurtdışında okuma imkanları ile öğrencilerine, “İyi Bir Eğitim Sözü” veren köklü bir vakıf üniversitesidir.

Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe

Üniversitemizin yer aldığı kampüs, 120 yıldır eğitim ve öğretime ev sahipliği yapmaktadır. Sanayileşme ve kalkınmanın ilk adımlarından olan Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi olarak eğitime başlanan bu kampüste, Milli Şairimiz Mehmet Akif başta olmak üzere topluma yön vermiş pek çok bilim adamı ve entellektüel yetişmiştir. İZÜ, asil geçmişinden aldığı güçle geleceğin bilim adamlarını, eğitimcilerini, girişimcilerini ve profesyonellerini yetiştirmektedir.

Tarih ve Doğa ile İç İçe Eğitim

Üniversitemizin Halkalı’da yer alan merkez kampüsü, tarihin ve doğal güzelliklerin birleşme noktasıdır. 650 dönümlük arazi üzerine kurulan kampüsümüzde Bizans döneminden kalma yerleşim yerleri ve 19. yüzyıl mimarisini yansıtan tarihi binalar yer almaktadır. Bu yapıların yanında yeni fakülte, kütüphane ve öğrenci konukevi gibi binalarımız da tarihi doku ile uyumlu, yatay mimaride inşa edilerek kampüsün dokusu korunmaktadır. Bünyesinde tescilli yaklaşık 7 bin ağacı barındıran üniversitemiz, öğrencilerine tarih ve doğa ile iç içe eğitim imkanı sunmaktadır.

  • 7000+ TESCİLLİ AĞAÇ

Genç ve Dinamik Akademik Kadro

İZÜ, deneyimli hocalarıyla birlikte genç ve dinamik akademik kadroyu aynı çatı altında buluşturan bir üniversitedir. Öğretim üyelerimizin bir çoğu yurtdışından doktoralı olup akademik kadromuz bilimsel yayınları ile dünya literatürüne katkı sağlamaktadır. Kadrosunu her geçen gün daha da güçlendiren İZÜ, öğrencilerine dinamik bir akademik kadro ile yakın çalışma ve tecrübelerinden faydalanma imkanı sunmaktadır.

Öğrencilerimize 3 Kıtada Eğitim İmkanı

Üniversitemiz başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Asya’dan Amerika’ya dünyanın farklı ülkelerinden üniversiteler ile ikili anlaşmalar yaparak öğrencilerine yurtdışında eğitim fırsatları sunmaktadır. En çok tercih edilen öğrenci değişim programlarından biri olan Erasmus’ta üniversitemizin Avrupadan 26 ülkeden 50’den fazla farklı üniversite ile anlaşmaları bulunmaktadır. Amerika’dan Malezya’ya, Fas’tan Endonezya’ya, Brunei’den Malta’ya kadar 16 ülkeden 28 üniversite ile farklı programlarda çeşitli anlaşmalar imzalanmıştır. Ayrıca ELS İngilizce dil eğitimi kurumu ile yapmış olduğumuz anlaşma ile öğrencilerimiz ABD’de 140 ayrı kampüste dil eğitimine gidebilmektedir.

Dünyanın Tüm Renkleri İZÜ'de

İZÜ, 71 ülkeden 1000’den fazla yakın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitemiz kadrosunda yurtdışından doktoralı birçok Türk akademisyenin yanı sıra, dünyadan 23 farklı ülkeden alanında uzman öğretim üyeleri ve araştırmacılar yer almaktadır. Uluslararası öğrenciler aldıkları eğitimlerle alanlarında uzmanlaşırken bir yandan da ülkemizi tanıyıp zenginliklerimizden ilham alabilmektedir. Dünyanın tüm renklerinin İZÜ’de misafir olması, öğrencilerimize uluslararası bir tecrübe katmaktadır.

Geleneğin ve Geleceğin Dillerini Öğretiyoruz

İZÜ, öğrencilerine en az 3 dil konuşarak mezun olma imkânı sağlıyor. İZÜ’de küreselleşen dünyada yer almak isteyen her birey için öğrenilmesi kaçınılmaz olan İngilizce, yaşadığımız coğrafyanın en önemli ve en çok kullanılan dillerden biri olan Arapça ve medeniyetimiz ile geçmişimizi daha iyi anlamamızı sağlayacak Osmanlı Türkçesine özel bir önem verilmektedir. Farsça, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Japonca gibi dünya dilleri de seçmeli olarak öğrencilerimize sunulmaktadır.

Türkçe Bölümlerde İsteğe Bağlı Hazırlık İmkanı

Eğitim dili İngilizce ve Arapça olan lisans programlarındaki zorunlu hazırlık sınıflarındaki kaliteli dil eğitiminin yanı sıra öğretim dili Türkçe olan bölümlerdeki öğrencilerimizin global dünyaya erişimi için isteğe bağlı hazırlık okuma imkanı sunulmuştur. Dileyen öğrencilerimiz kazanmış olduğu burs oranı ile bir yıl hazırlık sınıfında okuyarak bölümlerine başlayabilir.

Tercihte En Önde Vakıf Üniversitesi

İZÜ, deneyimli akademik kadrosu öncülüğünde, tarihi kampüsünde verdiği iddialı eğitimle aday öğrenciler arasında yüksek oranda tercih edilmektedir. Üniversitemiz, 2016 tercih döneminde %100 doluluk oranıyla İstanbul’da kontenjan bazında en çok tercih edilen vakıf üniversitesi olmuştur.

Ortalamanı Yükselt Bursun Yükselsin

Üniversitemizde ÖSYM puanına dayalı bursların yanı sıra, yıl içerisindeki başarı da ödüllendirilmektedir. Ağırlıklı genel not ortalaması en az 3.40 ve üzeri olan ve sınıfındaki öğrenciler arasında ilk 3’e giren öğrencilere, bir sonraki akademik yılın öğrenim ücreti üzerinden %10 ile %100 arasında değişen oranlarda başarı bursları verilmektedir.

İzü Başarıya Burs Sözü

Üniversitemizde lisans programlarına başvuran tüm öğrencilere tam burs (%100 ÖSYS Bursu) veya kısmi burslar (%25, %50, %75) verilmektedir. Bununla beraber derece bursu, konukevi bursu ve ihtiyaç bursu gibi imkanlar da bulunmaktadır. Ayrıca üniversitemiz öğrencileri, kontenjan dahilinde normal öğrenim süresine ek olarak ilave bir yıl süresince ücretsiz olarak çift anadal ve yandal yapabilirler.

Derece ve Konukevi Bursları

LYS’de dereceye giren öğrencilere üniversitemizde nakit ve konukevi bursları verilmektedir. Matematik-Fen (MF) ve Türkçe-Matematik (TM) puan türlerinde ilk 10.000’ e giren öğrencilere aylık 1000 TL ile 3000 TL arası nakit burslar, 10.001 ile 30.000 arasına giren öğrencilere ise, üniversitemiz konukevlerinde ücretsiz konaklama imkânı sağlanır. Dil Puan türleri ve Türkçe Sosyal (TS) alanlarında da benzer burslar bulunmaktadır.

İlim ve Zerafet Üssü

Medeniyetler beşiği İstanbul’da, Küçükçekmece gölüne nazır bir kampüsü bulunan İZÜ, 21’inci yüzyılın ilim merkezi olma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. En zarif çiçekler ve bitkilerle donatılmış kampüste yapılan akademik çalışmalar ile öğrencilerimizin en iyi eğitimi almalarına imkan sağlamaktadır. Bu anlamda İZÜ, ilim ve zarafeti buluşturan köklü bir eğitim kurumudur.

Başarılı Bir Kariyer İçin İZÜ

İZÜ Kariyer Merkezi, üniversiteye başladıkları ilk yıldan itibaren öğrencilerimizde kariyer bilincini oluşturmak için faaliyetler düzenler. Hedefimiz, her alanda donanımlı, tercih edilen, ülkemizde ve dünyada istihdam edilebilirliği yüksek ve lider mezun adayları yetiştirmektir. Bu bağlamda yıl boyunca düzenlenen kariyer fuarları ve etkinliklerinde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticileri ve insan kaynakları birimleri kampüsümüzde çeşitli eğitim ve seminerler vermekte; öğrencilerimize staj imkanları sunmaktadır.

Tam Donanımlı Araştırma Kütüphanesi

İZÜ kütüphanesi geniş koleksiyonları ve uzman kadrosu ile haftanın yedi günü hizmet vermektedir. Mevcut iki kütüphanemizin yanı sıra 13 bin metrekarelik uluslararası standartlarda, 1 milyon kitap kapasiteli yeni kütüphane binamız 2017 yılı içerisinde hizmete girecek ve Türkiye’deki en büyük kütüphanelerden birisi olacaktır. Kütüphanelerimiz haftanın 7 günü, vize ve final dönemlerinde 24 saat hizmet vermektedir.

Asırlık Çınarların Gölgesinde, Doğa Harikası Kampüs

İZÜ kampüsünde asırlık çınarların gölgesinde, şehrin karışıklığı ve gürültüsünden uzak, huzurlu bir üniversite hayatı yaşayabilirsiniz. Sakin bir ortamda ders çalışırken yaklaşık 30 çeşit meyvenin bulunduğu bahçede organik meyve keyfini de yaşayabilir, yiyeceklerinizi kampüsümüzde yaşamını sürdüren sevimli dostlarımızla (papağan, tavşan, kedi ve sincap) paylaşabilirsiniz.

Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi

Megakent İstanbul’un merkezinde bulunan İZÜ, öğrencilerine şehrin içinde huzurlu bir kampüste okumanın avantajını sunuyor. Atatürk Havalimanı, Büyük İstanbul Otogarı, E-5 ve TEM Otoyolları gibi önemli noktaların ortasında bulunan İZÜ kampüs, metro, metrobüs ve marmaray gibi noktalara yakınlığı ile İstanbul’un her noktasına kolay ulaşım imkanı sağlıyor.

Konfor, Huzur ve Güven İZÜ Konukevleri

Kampüsümüz içerisinde yer alan konukevlerinde kız ve erkek öğrencilerimizin güvenli ve konforlu bir şekilde barınmalarını sağlamanın yanında, kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak birçok faaliyet düzenlenmektedir. Apart sisteminde yapılan konukevlerimizde, sinema salonları, kafeteryalar, fitness salonları, el sanatları atölyeleri ve bilgisayar laboratuvarları da bulunmaktadır.

Açık ve Kapalı Spor Kompleksleri

İZÜ’de öğrencilerimizin sosyalleşerek zaman geçirmesine olanak sağlayacak birçok spor tesisi ve sosyal alan mevcuttur. Öğrencilerimiz için açık ve kapalı spor komplekslerinde basketbol, futbol, voleybol, tekvando, tenis, kürek, hentbol, güreş, geleneksel ve olimpik okçuluk gibi spor dallarında kurslar verilmektedir. Bu alanlarda alınan birçok ulusal derecelerin yanı sıra yıl içerisinde düzenlenen zumba, pilates gibi kurslar ve diğer etkinlikler sağlıklı ve stresten uzak bir öğrencilik hayatı sunmaktadır.

Aktif Öğrenci Yaşamı

İZÜ’de aktif olarak faaliyette bulunan 30 öğrenci kulübünün yanı sıra birçok topluluk ve platform bulunmaktadır. Öğrencilerimiz kampüs içinde ve dışında birçok aktivite düzenlemekte, topluma değer ve renk katmaktadır. Gönüllülük ve çok seslilik esasına dayalı seminerler, eğitimler, geziler, spor turnuvaları, şiir dinletileri gibi programlar öğrencilerimizin öncülüğünde yapılmaktadır. Sene içerisinde 450’den fazla etkinlik ile İZÜ, İstanbulun en aktif üniversitelerindendir.

  • 70+ ÜLKE
  • 1000+ ÖĞRENCİ

Teknoloji Transferi ve Projeler

İZÜ Teknoloji Transfer Ofisi üniversitemiz bünyesinde üretimi yapılan bilgi ve teknolojinin birçok alanda uygulanmasına ve ticarileştirilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Akademisyenlerimizin öncülüğünde teknolojinin ve bilimin getirdiği çeşitli yenilikleri üniversite, sektör ve topluma kazandırmak için projeler geliştirilmektedir. Üniversitemizde, İstanbul Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği, TUBİTAK, KOSGEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve TİKA gibi kurumların projeleri yürütülmektedir.

Girişimci Üniversite, Girişimci Gençler

İZÜ Girişimcilik ve Kuluçka Destek Birimi, akademisyenler ve öğrenciler başta olmak üzere girişimci olmak için özgün fikirleri olan kişilere proje yazma ve ticarileştirme için gereken altyapı ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Üniversite eğitimleri boyunca, öğrencilerimize çeşitli eğitimler verilerek fikirlerini pratiğe dönüştürmeleri sağlanmakta ve girişimci bireyler olarak mezun olmaları hedeflenmektedir. Ayrıca kendi fikirlerini ürünlere dönüştüren gençlerimize, patent alma ve şirket kurma konusunda da yardımcı olunmaktadır. Müfredatta yer alan birçok girişimcilik dersi ile tüm öğrencilerimize KOSGEB girişimcilik sertifikası ve hibe desteği fırsatı sağlanmaktadır.

Bölgenin En Öncü Araştırma Merkezleri

Üniversitemiz bünyesindeki 12 farklı araştırma merkezinde yapılan akademik çalışmalar, Türkiye ve dünyada önemli referans kaynağı olarak kabul görmekte ve topluma değer katmaktadır. Bu araştırma merkezlerinde TÜBİTAK, KOSGEB, İSTKA destekleriyle yürütülen 50’yi aşkın proje bulunmaktadır. Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi, İstanbul Araştırmaları, İpekyolu Medeniyetleri ile Mehmet Akif Ersoy Tarih, Edebiyat ve Medeniyet Uygulama ve Araştırma Merkezi başlıca araştırma merkezlerimizdendir.

Helal Gıda'da Bölge Merkezi

Üniversitemiz tarafından kurulan Helal Gıda Ar-Ge Mükemmeliyet Merkezi, Türkiye’de üniversiteler arasında bir ilktir. Gıda sektöründeki GDO’lu ürünler, endüstriyel üretim ve suni katkı maddeleri insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle üniversitemizin helal gıda merkezinde, gıda maddelerinin helal ve sağlıklı olup olmadığı araştırılmaktadır. Tüketicilere sunulan gıda ürünlerine yönelik gerekli testler yapılmakta ve uygunluk sertifikaları verilmektedir. Ayrıca üniversitemizde sürdürülen akademik çalışmalar ile gıda endüstrisinde kullanılan katkı maddelerinin doğal ve sağlıklı olup olmadığının daha doğru tespiti amaçlanmaktadır.

Şehrin Merkezinde Yerleşkeler

Üniversitemizin tüm yerleşkelerinin ortak özelliği şehrin merkezinde yer almalarıdır. Başta eğitim faaliyetlerimizin büyük ölçüde devam ettiği Halkalı kampüsümüz olmak üzere, Kabataş’ta bulunan Sürekli Eğitim Merkezimiz, Eyüp yerleşkemiz ve bu yıl faaliyete geçen Üsküdar Altunizade yerleşkemiz, öğrencilerimizin şehrin her noktasında eğitim almasını kolaylaştırmaktadır.

Eğitimde Emektar Bir Kurucu Vakıf

Üniversitemizin kurucu vakfı olan İlim Yayma Vakfı, yaklaşık yarım asırlık bir geçmişe sahiptir. Vakfımız, kurulduğu 1973 yılından bugüne eğitimin her kademesindeki öğrencilere destek sağlamış, bilimsel çalışmaları desteklemiş ve bilimsel yayınlar yapmıştır. İlim Yayma Vakfı bu çalışmalarını daha kapsamlı ve kalıcı yürütmek için İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesini 2010 yılında kurmuştur.

Halkalı Cad. Halkalı, 34303
Küçükçemece / İSTANBUL


Telefon: 444 97 98
Faks: 0212 693 8229
www.izu.edu.tr